-
Вашата кошница е празна!
Защо обичаме да използваме тиксо? Защото залепва за всичко, независимо от условията. Рекламното тиксо е широко използвано от компани, като метод за рекламиране и брандинг. Поради същата причина се ядосваме, когато се затрудняваме да го отлепим. Подсилените строителни тикса залепват много силно и при отлепяне оставят остатъци от лепило, които могат да са много трудни за премахване. В тази статия събрахме 10 съвета, с които да Ви улесним, ако трябва да премахвате остатъци от тиксо.
Тествайте препарата, с който мислите да премахвате остатъци от тиксо, върху не толкова видима област, защото някои препарати могат да повредят повърхността. Много внимавайте с дърво, боядисани повърхности или много лъскави повърхности, защото някои препарати могат да доведат до обезцветяване.
Мислете за тиксото като за лепенка. Бавното премахване позволява да остане лепило, докато при бързо издърпване се получава по-чисто премахване. Това не е задължително за всяка повърхност. Този съвет е подходящ за тиксо, което е било залепено преди няколко часа. Ако тиксото вече изсъхнало напълно, отделете малко повече време при премахването, за да не нараните повърхностите. Това важи особено силно за боядисани стени, защото ако тиксото се е залепило много здраво, може да падне част от агента, който сте използвали за боядисване.
За премахване на малки остатъци от тиксо, може да използвате остър нож, с който да остържете остатъка. При остъргването, трябва да внимавате да не натиснете прекалено силно, защото може да повредите повърхността.
За стъкло, плексиглас или други винилови повърхности, всичко което Ви трябва е топла сапунена вода. Топлата вода ще накара лепилото да омекне, което ще позволи лесно да го премахнете с гъба или кърпа.
Също както топлата вода размеква лепилото, така и топлината като цяло може да Ви помогне да премахнете упорити остатъци от лепило, без да наранявате повърхността. Само една минута със сешоар, пистолет за горещ въздух или нещо друго ще свършат работа. След като сте нагрели областта, леко остържете лепилото от повърхността. Имайте в предвид, че ако областта изстине отново, лепилото ще стане трудно за премахване, затова се постарайте да прилагате топлина постоянно.
Упоритите следи от тиксо върху камъни, тухли, бетон или други твърди материали могат лесно да се премахнат, като преминете през тях с мощна водоструйка. Налягането на водата ще Ви позволи лесно да премахнете остатъците, без излишни усилия. Имайте в предвид, че ако използвате този метод върху ронлива повърхност, може да се забелязва откъде сте преминали с водоструйката.
Не използвайте сапун върху каменни повърхности като тухли, бетон или гранит. Сапунената вода ще остави трудни за премахване следи. Вместо това използвайте разтвор от прах за пране или сода за хляб с малко вода, за да се образува паста. С мека четка (четките за зъби за подходящи за малки повърхности) нежно приложете пастата върху областта, която има остатъци от лепило и разтъркайте. След като премахнете всички нежелани остатъци, изплакнете с топла вода.
Може да използвате медицински спирт при премахването на остатъци от тиксо. Алкохолът има способността да разгражда лепилото, като по този начин ще можете бързо и лесно да го премахнете. Може да се използва и ацетон или лакочистител. Имайте в предвид, че алкохола и ацетона могат да нарушат покритието на боядисани повърхности, така че ги използвайте с повишено внимание.